Kokia yra vandens kokybė Lietuvoje?

2024-03-29

Kokių medžiagų yra vandenyje Lietuvoje?

Daugiau nei du milijonai gyventojų mūsų šalyje naudojasi geriamuoju vandeniu, kurį gauna iš centralizuoto vandentiekių tinklo. Kadangi Lietuvoje geriamo vandens šaltinis yra požeminis vanduo, jam didelės įtakos neturi aplinkos tarša. Apskritai įvairios šio vandens savybės įprastai yra gana geros ir toks vanduo daug kenksmingų „priemaišų“ ar cheminių elementų – neturi. Lietuvoje vandens tiekėjai laikosi kelių, mūsų šalyje priimtų reglamentų, kurie užtikrina gerą vandens kokybę ir atitinka visus saugumo reikalavimus. Taip pat nuolat yra vykdoma geriamojo vandens priežiūra, atliekami reguliarūs tyrimai. Visgi, norime jus supažindinti, kokios gali būti ištirpusios medžiagos vandenyje ir kuo jos kenksmingos.

Kalkės

Kalkės susidaro esant kietam vandeniui. Būtent todėl jeigu pastebite kalkes ant elektroninio virdulio sienelių, galite puikiai indikuoti, kokia yra problema. Kietą vandenį galite atpažinti ir iš neputojančio muilo ar kitų prausimosi priemonių. Stipraus neigiamo poveikio kietas vanduo žmogaus organizmui nedaro, tik jautresniems žmonėms gali šerpetoti ar parausti oda. Kietas vanduo ir susidarančios kalkės labiau kenkia buitiniams, namų apyvokos prietaisams – jie dažniau genda bei greičiau susidėvi.

Geležis

Geležingą vandenį galite atpažinti iš drumzlino, purviną rausvą atspalvį turinčio vandens. Didesnę geležies koncentraciją turintis vanduo taip pat nėra priskiriamas prie sveikaitai kenkiančių rodiklių, tačiau labiau jis „pavojingams“ vandentiekio sistemoms, taip pat buitinei technikai. Nors toks vanduo žmogaus organizmui nėra kenksmingas, nuo vartojimo atgrąso geležingo vandens spalva ir prastesnis nei įprasta skonis. Geležingo vandens poveikiui mažinti yra naudojami specialūs nugeležinimo filtrai.

Manganas

Manganas savo savybėmis labai primena jau anksčiau aprašytą geležį. Ir efektas jo yra panašus vandentiekiui – nevalomas manganas dažnai užkemša vamzdynus, suprastina pačio geriamojo vandens kokybę. Vanduo, kuriame yra mangano, pasižymi nemaloniu skoniu bei kvapu, be to, dažnai vartojant tokį vandenį didėja tikimybė susirgti kepenų ar plaučių ligomis, kai kuriems pasireiškia lėtinio apsinuodijimo simptomai.

Arsenas

Arsenas taip pat yra vienas iš metalų, tačiau jis turi savybę kauptis žmogaus organizme. Arsenas sukelia daugiau sveikatos problemų, negu anksčiau aprašyti metalai, tokių kaip nervų sistemos, inkstų, šlapimo pūslės ar net odos ligos. Arsenas taip pat stipriai paveikia ir virškinamąjį traktą, gali sukelti širdies veiklos sutrikimus. Jeigu arsenas vandenyje, ar kitos medžiagos, viršyja tam tikrą nustatytą normą, jo vartoti bei naudoti negalima. Tiek arsenas, tiek kiti cheminiai elementai, bloginantys vandens kokybę, yra pašalinami naudojant specialius vandens filtrus.

Amonis

Amonis taip pat yra viena iš kenksmingųjų, vandenyje aptinkamų ištirpusių medžiagų. Amonio koncentracijai vandenyje įtakos turi aplinkos tarša. Ši medžiaga taip pat pasižymi pakitusia, neįprasta spalva bei atsiradusiu kvapu. Šio cheminio elemento poveikis žmogaus organizmui yra panašus, kaip ir kitų metalų. Amonis iš vandens taip pat šalinamas specialių filtrų pagalba.

Sunkieji metalai

Daugelis sunkiųjų metalų, kurių galime rasti vandenyje, yra būtini įprastai žmogaus organizmo veiklai. Visgi, per didelis tokių medžiagų kieks ir viršijama paros norma, gali sukelti ir sveikatos sutrikimų. Pasak mokslininkų, sunkieji metalai dažniausiai yra viena pagrindinių rimtų susirgimų priežasčių. Jie daro neigiamą įtaką mūsų organams, sukelia nuolatinio nuovargio jausmą.

Nitratai/Nitritai

Nitratai bei iš jų susidarantys nitritai yra vieni pavojingiausių ir toksiškiausių cheminių junginių, kuriais užterštas vanduo nepakeičia nei savo skonio, nei kvapo, nei spalvos. Didelis nitratų kiekis kenkia žmogaus organizmui, o ypač nėščiosioms bei kūdikiams iki pusės metų. Dažniausiai nitratų aptinkama vandenyje iš šulinių – centralizuotų sistemų vanduo privalo atitikti griežtus reikalavimus ir reglamentus. Nitratus iš vandens galima pašalinti naudojant modifikuotus vandens minkštinimo filtrus - jis kartu su kalkėmis iš vandens pašalina ir nitratus. Pirmiausia reikėtų atlikti vandens tyrimą – jeigu nitratų kiekis yra labai didelis, tada patariama įsirengti geriamojo vandens sistemas.

Sieros vandenilis

Per daug sieros vandenilio turintis vanduo yra taip pat viena iš dažniausiai pasitaikančių problemų. Toks vanduo dažnai turi blogą, supuvusį kiaušinį, primenantį kvapą. Jis mūsų organizmui nėra pavojingas, tačiau dėl nemalonaus kvapo, tokio vandens nesinori nei gerti, nei naudoti. Sieros vandenilis kenksmingesnis yra metaliniams gaminiams, kuriuos juodina, taip pat jis palieka dėmes skalbiniuose, intensyvina vamzdžių rūdijimą. Sieros vandenilis taip pat yra pašalinamas naudojant vandens filtrus.

Kadangi daugelio aprašytų medžiagų, kurios būna ištirpusios vandenyje, savybės ir bruožai yra gana panašūs, geriausia atlikti specialių vandens tyrimą – taip pamatysite, kokių medžiagų vandenyje yra per daug ir kokią problemą konkrečiai reikėtų spręsti.

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų.

Warning: Undefined array key "tag" in /home/pureaquafilter/domains/pureaquafilter.lt/public_html/wp-content/themes/Daisoras/single.php on line 24