Kokias problemas sukelia kietas vanduo?
Kietas vanduo yra viena iš tų problemų, su kuria žmonės dažniausiai susiduria namuose. Toks vanduo daro neigiamą įtaką ne tik žmogaus organizmui, bet ir namuose naudojamai buitinei technikai ar elektroniniems prietaisams, kurie tiesiogiai sąveikauja su vandeniu, pavyzdžiui, arbatinukai, kavos aparatai, indaplovės, skalbimo mašinos ar čiaupai. Kietas vanduo labai kenkia tokių prietaisų kokybei ir ženkliai trumpina tarnavimo laiką, todėl papasakosime, ką reikėtų žinoti apie kietą vandenį ir kaip derėtų tokią problemą spręsti.
Kaip atpažinti kietą vandenį?
Pagrindinė priežastis, kodėl kietėja vanduo, yra jame ištirpusios kalcio ir magnio druskos. Būtent dėl šių druskų, labai lengva atpažinti, ar iš čiaupų, esančių jūsų namuose, nebėga kietas vanduo. Tai patikrinti galima labai paprastai – kietas vanduo neleidžia muilui putoti, nes šią savybę „blokuoja“ būtent vandenyje esantys mineralai – kalcis ir magnis.
Dar kietą vandenį galite atpažinti iš susidarančių kalkių nuosėdų. Labai dažnai daugelis pastebime kalkėjančius elektrinius virdulius, kai arbatinukų viduje atsiranda baltos spalvos kalkių nuosėdos. Visgi kalkėja ne tik virduliai, puodų paviršiai ar lygintuvai, kuriems reikalingas vanduo, nes, pavyzdžiui, lyginama naudojant garus, tačiau ir vamzdynai, vandens maišytuvai ar kitų santechninių prietaisų paviršiai.
Kalvant apie skalbimo mašinas, su kietu vandeniu skalbyklėse skalbiami balti drabužiai gelsta, o spalvoti žymiai greičiau blunka, todėl rūbai greičiau nusidėvi ir atrodo „sunešioti“.
Koks yra kieto vandens poveikis?
Kaip minėjome, kietas vanduo kenkia ne tik elektroniniams namų apyvokos prietaisams, kurie turi tiesioginį kontaktą su vandeniu, bet ir žmogaus organizmui. Kietame vandenyje verdami maisto produktai netenka dalies maistingų medžiagų. Specialistai nerekomenduoja ir praustis su kietu vandeniu – tokiu atveju labai sausėja oda, ji gali pradėti šerpetoti ar pleiskanoti, todėl sukels papildomų problemų ir nemalonumų. Taip atsitinka dėl to, kad kietame vandenyje esantys mineralai „ištraukia“ drėgmę. Jautresnę odą turintiems žmonėms, dušas su tokiu vandeniu gali sukelti niežėjimą ar netgi paraudimus, sukelti alergines reakcijas, todėl jeigu po prausimo pastebėjote neįprastus pasikeitimus, turėtumėte nedelsiant susimąstyti. Vis dėlto, jeigu kalbėtume apie ligas, tai rimtų sveikatos problemų toks vanduo sukelti neturėtų, tačiau rekomenduojama ieškoti išeičių ir vis tiek vengti naudoti kietą vandenį kasdienybėje.
Žymiai blogesnis kieto vandens poveikis yra elektroniams prietaisams, kuriems naudojamas kietas vanduo. Tokia buitinė technika greičiau kalkėja, genda, o neretai kai kurie iš jų netgi ir sunaudoja daugiau elektros energijos. Taip pat, jeigu gyvenate nuosavame name ir naudojate vandens šildytuvą, jo efektyvumas dėl kieto vandens sumažėja apie 30 procentų, palyginus su šildymui naudojamu minkštu vandeniu. Toks vandens šildytuvo efektyvumo sumažėjimas taip pat lemia didesnes elektros sąskaitas bei išlaidas.
Kaip spręsti kieto vandens problemą?
Viena pagrindinių išeičių kieto vandens problemai spręsti yra gana elementari – tai vandens minkštinimas. Vandens minkštinimui yra naudojami specialūs, kelių rūšių esantys vandens minkštinimo filtrai. Tokie filtrai pašalina iš vandens mineralus ir mažina vandens kietumą. Minkštinimo filtruose naudojama speciali technologija, kai tekant vandeniui iš jo tarsi magnetu yra ištraukiamas kalcis ir magnis ir taip čiaupus ar kitus įrenginius pasiekia jau minkštas ir buitiniams prietaisams draugiškas vanduo.
Kokia vandens minkštinimo nauda?
Vandens minkštinimas turi tikrai ne vieną naudą. Pirmiausia, tai, kaip jau sakėme anksčiau, padės sumažinti šildymo sąnaudas, todėl sunaudosite mažiau elektros ir mokesčiai bus mažesni. Taip pat nesiformuoja kalkių nuosėdos, o minkštu vandeniu skalbyklėje išskalbti drabužiai tampa minkštesni, ilgiau išsilaiko geros būklės, nesusidėvi. Prausiantis minkštu vandeniu sumažėja ir galimų odos problemų atsiradimo procentas, nebelieka odos pleiskanojimo, geriau putoja muilas ar kitos prausimosi priemonės.